Варто знати! Час коли не можна шуміти - з 22.00 до 8.00 години.


Болюче питання жителів багатоповерхівок, яке часом виникає – «Стосовно якого часу треба утримуватися від гучних дій і додержуватися тиші?» Оскільки більша частина громадян дотримується законів і підзаконних актів, то спробуємо дізнатися, як законодавство регулює дане питання.

Почнемо:

Є такий документ – Санітарні норми, що встановлюють вимоги до оптимальних чи допустимих умов життя та життєдіяльності людини. 
Так ось відповідно до вимог «Санитарных норм допустимого шума в помещениях жилых и общественных зданий и на территории жилой застройки», що затверджені Головним санітарно-епідеміологічним управлінням Міністерства охорони здоров’я СРСР №3077-84 від 03.08.1984р. (на теперішній час, є чинними), параметри шуму у житлових кімнатах квартир і житлових приміщеннях будинків становлять: з 700 до 2300 годин — 40 дБ, але не більш як 55 дБ, а з 2300 до 700 годин — 30 дБ, але не більш ніж 45 дБ. На територіях, що безпосередньо примикають до житлових будівель, з 700 до 2300 годин — 55 дБ, але не більш як 70 дБ, а з 2300 до 700 годин — 45 дБ, але не більш ніж 60 дБ.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», по-перше, у нічний час, із 2200 до 800 години забороняються гучний спів і викрики, користування звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму, проведення салютів, феєрверків, використання піротехнічних засобів;
по-друге, проведення ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, забороняється у робочі дні з 2100 до 800 години, а у святкові та неробочі дні - цілодобово.
Власник або орендар приміщень, у яких передбачається проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.
Шум при здійсненні будь-яких видів діяльності не повинен перевищувати рівнів, установлених санітарними нормами для відповідного часу доби. 

Відповідно до пункту 9 «Правил користування приміщеннями житлових будинків», що затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006р. №45, у приміщеннях житлових будинків забороняється: голосно співати і кричати, користуватися звуковідтворювальною апаратурою та іншими джерелами побутового шуму з 2200 до 800 години;
проводити у робочі дні з 2100 до 800 години, а у  святкові та неробочі дні цілодобово ремонтні роботи, що супроводжуються  шумом. Власник, наймач (орендар) приміщення, в якому передбачається  проведення ремонтних робіт, зобов'язаний повідомити мешканців прилеглих квартир про початок зазначених робіт. За згодою мешканців усіх прилеглих  квартир ремонтні та будівельні роботи можуть проводитися також у святкові та неробочі дні.
Рівень шуму, що утворюється під час проведення будівельних робіт, не повинен перевищувати санітарних норм.

Сільські, селищні, міські ради затверджують правила додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях, якими з урахуванням особливостей окремих територій установлюються заборони та обмеження щодо певних видів діяльності, що супроводжуються утворенням шуму, а також установлюється порядок проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів.

Наприклад відповідно до Правил з питань додержання тиші у громадських місцях у місті Харкові, що затверджені рішенням XL сесії Харківської міської ради IV скликання «Про внесення змін до рішення XVI сесії Харківської міської ради IV скликання від 24.09.2003р. №117/03 «Про затвердження Правил з питань додержання тиші у громадських місцях у місті Харкові» від 28.09.2005р. №161/05, встановлено зобов'язання не припускати рівень шуму, що перевищує 40 дБ у денний час (з 800 до 2200 години) та 30 дБ у нічний час (з 2200 до 800 години) установлений санітарними нормами.

Забороняється проведення ремонтних робіт, що супроводжуються шумом, у робочі дні з 2100 до 800 години, а у святкові та неробочі дні - цілодобово.

Так що шановні, час відпочинку з 2200 до 800 години.

Але є і виключення з правил.
Відповідно до статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», вимоги щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, не поширюються на випадки: 
1) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
2) здійснення в закритих приміщеннях будь-яких видів діяльності, що супроводжуються шумом, за умов, що виключають проникнення шуму за межі таких приміщень;
3) попередження та/або ліквідації наслідків аварій, стихійного лиха, інших надзвичайних ситуацій;
4) надання невідкладної допомоги, попередження або припинення правопорушень;
5) попередження крадіжок, пожеж, а також виконання завдань цивільної оборони;
6) проведення зборів, мітингів, демонстрацій, походів, інших масових заходів, про які завчасно сповіщено органи виконавчої влади чи органи місцевого самоврядування;
7) роботи обладнання і механізмів, що забезпечують життєдіяльність жилих і громадських будівель, за умов ужиття невідкладних заходів щодо максимального обмеження проникнення шуму в прилеглі приміщення, в яких постійно чи тимчасово перебувають люди;
8) відзначення встановлених законом святкових і неробочих днів, днів міст, інших свят відповідно до рішення місцевої ради, проведення спортивних змагань;
9) проведення салютів, феєрверків, інших заходів із використанням вибухових речовин і піротехнічних засобів у заборонений час за погодженням із уповноваженим органом місцевого самоврядування в порядку, передбаченому правилами додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях. 

Щодо відповідальності за порушення законодавства, то відповідно до статті 182 Кодексу України про адміністративні правопорушення, порушення вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях
- тягне за собою попередження або накладення штрафу на громадян від п'яти до п'ятнадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і накладення штрафу на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Дії, передбачені ч.1 цієї статті, вчинені особою, яку протягом року було піддано адміністративному стягненню за такі ж порушення,
- тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від п'ятнадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші або без такої і на посадових осіб та громадян - суб'єктів господарської діяльності - від п'ятдесяти до ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян із конфіскацією звуковідтворювальної апаратури, піротехнічних засобів, інших предметів порушення тиші.

Відповідно до пункту «е» статті 46 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення», за порушення вимог щодо додержання тиші та обмежень певних видів діяльності, що супроводжуються шумом, підприємство, установа, організація, громадянин - суб'єкт господарської діяльності сплачує штраф у розмірі від п'ятдесяти до чотирьохсот п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. У разі, коли підприємство, кстанова, організація або громадянин - суб'єкт господарської діяльності не припинили порушення після застосування фінансових санкцій, вони сплачують штраф у розмірі ста відсотків вартості реалізованої продукції, виконаних робіт, надання послуг.

Не порушуйте законодавство і право іншого на відпочинок!
Будьмо чемними і поважаємо один одного!

Доти мир триває, поки сусід бажає!