Принципи складання посадових інструкцій


І знову повертаємося до принципів складання посадових інструкцій працівників. Посадова інструкція документ, на який мало хто звертає увагу. Це стосується як працівників так і керівників. Підписали при влаштуванні на роботу і забули. Деякі кадрові служби не оновлюють їх, передруковують один у одного, з однієї посади на другу, з легким коригуванням, не звертаючи увагу на норми складання цього документу. Спробуємо пригадати, що це за норми.
Згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України №36-508 від 03.10.2005р. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників, що затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 р. №336 Випуск 1 «Професії працівників, що є загальними для всіх видів економічної діяльності» є основним документом для розроблення посадових інструкцій працівників, що закріплюють їх обов’язки, права та відповідальність. У Загальних положень зазначено, що Довідник є нормативним документом, обов’язковим з питань управління персоналом на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності та видів економічної діяльності.
Також, Довідник служить основою для: розроблення посадових інструкцій, складання положень про структурні підрозділи, ведення документації про укладення трудового договору (прийняття на роботу), професійне просування, переведення на іншу роботу, відсторонення від роботи, припинення і розірвання трудового договору, присвоєння і підвищення категорій за посадою відповідно до оволодіння особою повним обсягом знань та робіт за результатами кваліфікаційної атестації. 
Під час розроблення посадових інструкцій забезпечується єдиний підхід до побудови, структури і викладу змісту розділів. Інструкції повинні відображати повний перелік  завдань та обов'язків, повноважень і відповідальності, у разі потреби мати необхідні пояснення, а всі терміни - чіткі визначення.
Посадові інструкції після їх затвердження керівником підприємства організації, установи або за дорученням його заступниками, доводяться до працівника під розписку.
До посадових інструкцій можуть бути внесені зміни, доповнення лише на підставі наказу керівника підприємства, установи, організації за згодою працівника. Наказ про внесення змін, доповнень до посадової інструкції видається в разі перерозподілу обов'язків між працівниками у зв'язку зі скороченням чисельності, раціональним розподілом праці. У разі зміни назви підприємства, установи, організації, їх структурного підрозділу або посади до посадових інструкцій вносяться відповідні зміни.
Посадові інструкції складаються для працівників усіх посад, що зазначені в штатному розписі.
Виняток можуть становити окремі керівники,  правове положення яких визначено в Статуті (положенні) підприємства, установи, організації або відповідного підрозділу, де зазначено основні завдання, обов'язки, права і відповідальність за виконання покладених на них функцій.
Посадові інструкції складаються із Розділів: «Загальні положення», «Завдання та обов'язки», «Права», «Відповідальність», «Повинен знати», «Кваліфікаційні вимоги» та «Взаємовідносини (зв'язки) за посадою».
У правому куті першої сторінки посадової інструкції розташовується слово «Затверджено», підпис керівника про її затвердження, вказано посаду, ініціали та прізвище керівника, а також дата затвердження. 
У заголовку посадової інструкції наводиться повна назва посади в давальному відмінку, яка повинна відповідати професійній назві роботи, передбаченій Класифікатором професій та повна назва структурного підрозділу. 
Для кожного виду робіт (отраслі) існує свій Випуск Довідника кваліфікаційних характеристик професій працівників (Випуск 64. Будівельні, монтажні та ремонтно-будівельні роботи; Випуск 78. Охорона здоров’я; Випуск 87. Житлове та комунальне господарство населених пунктів). 
Завдання та обов’язки працівника мають відповідати завданням і функціям підрозділу та вимогам кваліфікаційної характеристики відповідної посади. 
Усі посадові інструкції, що розробляються на підприємствах, в установах, організаціях, повинні бути взаємопов’язаними, аби не допускати дублювання в роботі працівників.
Більш детально про вимоги до складання посадових інструкцій можна дізнатися безпосередньо у Довіднику кваліфікаційних характеристик професій працівників, що затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 29.12.2004 р. №336.
Щануємося і робимо за законом!