Щодо повернення ліків, що були куплені



Зайшов за ліками в аптеку і почув розмову покупця з продавцем. Покупець просив замінити йому придбаний товар, а продавець, після консультації з кимось за телефоном, не знав як пояснити покупцеві, що придбаний товар не підлягає поверненню.
Ще раз підтвердилось, що громадяни не знають своїх прав також як і працівники аптек та інших закладів, що надають відповідні послуги.


Почнемо.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про захист прав споживачів», перелік товарів, що не підлягають обміну (поверненню) затверджується Кабінетом Міністрів України.
Згідно додатку №3 Переліку товарів належної якості, що не підлягають обміну (поверненню), що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 19.03.1994р. №172, не підлягають обміну (поверненню) лікарські препарати та засоби. 
Відповідно до Закону України «Про лікарські засоби», лікарський засіб - будь-яка речовина або комбінація речовин, що має властивості та призначена для лікування або профілактики захворювань у людей, чи будь-яка речовина або комбінація речовин, яка може бути призначена для запобігання вагітності, відновлення, корекції чи зміни фізіологічних функцій у людини шляхом здійснення фармакологічної, імунологічної або метаболічної дії або для встановлення медичного діагнозу.
До лікарських засобів належать: АФІ (активний фармацевтичний інгредієнт), продукція "in bulk (будь-який лікарський засіб, призначений для виробництва готового лікарського  засобу, який пройшов усі стадії технологічного процесу, крім стадії фасування та/або кінцевого пакування і маркування); готові лікарські засоби (лікарські препарати, ліки, медикаменти); гомеопатичні засоби; засоби, які використовуються для виявлення збудників хвороб, а також боротьби із збудниками хвороб або паразитами; лікарські косметичні засоби та лікарські домішки до харчових продуктів. 

Але існує ще таке поняття, як вироби медичного призначення або медичний виріб. 

Відповідно до Технічного регламенту, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2 жовтня 2013 р. № 753, медичний виріб - будь-який інструмент, апарат, прилад, пристрій, програмне забезпечення, матеріал або інший виріб, що застосовуються як окремо, так і в поєднанні між собою (включаючи програмне забезпечення, передбачене виробником для застосування спеціально для діагностичних та/або терапевтичних цілей та необхідне для належного функціонування медичного виробу), призначені виробником для застосування з метою забезпечення діагностики, профілактики, моніторингу, лікування або полегшення перебігу хвороби пацієнта в разі захворювання, діагностики, моніторингу, лікування, полегшення стану пацієнта в разі травми чи інвалідності або їх компенсації, дослідження, заміни, видозмінювання або підтримування анатомії чи фізіологічного процесу, контролю процесу запліднення та основна передбачувана дія яких в організмі або на організм людини не досягається за допомогою фармакологічних, імунологічних або метаболічних засобів, але функціонуванню яких такі засоби можуть сприяти.
Відповідно до пункту 16 Порядку відпуску лікарських засобів і виробів медичного призначення з аптек та їх структурних підрозділів, що затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я від 19.07.2005р. №360, лікарські засоби та вироби медичного призначення належної якості, відпущені з аптек та їх структурних підрозділів, поверненню не підлягають, про що розміщується оголошення в залі обслуговування.
Шановні працівники аптек та їх структурних підрозділів, ви повинні знати нормативні документи на підставі і відповідно до яких ви працюєте.
Шановні громадяни будьте юридично вихованими. 
Усім мирного вирішення питань!